ekodimservis-feed

Сезонна підготовка газону до зими

Зелений газон на дачі - універсальний елемент озеленення, який може виступити як чудовим фоном для квітника, так і безпечним природним килимком для зони відпочинку. І щоб восени він якомога довше радував свіжістю смарагдово-зеленої трави, а по весні - відсутністю залисин, необхідно правильно підготувати його до холодів. Підготовка газону до зими включає ряд заходів, про проведення яких ми сьогодні і пропонуємо поговорити.


Припинення поливу

Оскільки в вересні, як правило, випадає достатня кількість опадів, спеціально організовувати регулярний полив не обов'язково.

На початку жовтня з пониженням температури полив варто і зовсім припинити, щоб попередити надмірне перезволоження грунту. В іншому випадку рослини можуть ослабнути і захворіти.


Проведення останньої стрижки

Влітку стрижку газону необхідно проводити раз на тиждень. З настанням осені по мірі охолодження землі і гальмування росту рослин ця процедура проводиться все рідше і рідше.

У той же час зовсім обійтися без стрижки газону перед зимою не вийде. З настанням холодів відростила трава підмерзне і ляже на землю, де пролежить до весни. При пробудженні молодої порослі це стане серйозною перешкодою для зростання зелених паростків. Саме тому косити газон на зиму необхідно завжди.

Але вгадати, скільки таких стрижок потрібно провести до настання холодів не завжди вдається. Скошуючи траву на початку вересня, можна бути впевненим, що з настанням "бабиного літа" рослини не витягнуться і їх не доведеться знову стригти. Або навпаки: ранні приморозки прихоплять неострижену зелень, а процедуру скошування газону на зиму проводити буде вже запізно.

Найбільш вдалий час, коли можна стригти газон перед зимою: для північних регіонів - кінець вересня, для середньої смуги - на початку жовтня, а в південних регіонах - середина жовтня.

Відповідно до загальних рекомендацій по догляду за гарною травичкою остання стрижка газону перед зимою проводиться за два тижні до настання перших заморозків.


Необхідність підживлення

Забезпечити стабільне зростання рослин навесні дозволить підгодівля мінеральними добривами. Щодо складу добрив думки садівників розходяться. Одні вважають, що в осінній період рослини особливо потребують фосфор і калій - мікроелементи, які стимулюють коренеутворення. Тому основний акцент при підгодівлі газону необхідно робити саме на них. Підживлення азоту, який є стимулятором росту зеленої маси, слід обмежити.

Інші садівники стверджують, що декоративність газону протягом усього сезону неможливо підтримати без внесення підгодівлі з азотом. Газонні трави продовжують нарощувати рослинну масу навіть при зниженні температур в осінні місяці. Азот, не знижуючи зимостійкість рослин, робить колір зелені в осінні місяці більш насиченим.

Деякі фахівці рекомендують також застосовувати і розкислювач (крейда, вапнякове борошно), який корисний як для самої трави, так і для розташованих поблизу посадок. Найбільш сприятливий час для внесення підгодівлі - сухі безвітряні дні.


Аерація грунту

У загальний комплекс робіт ми також хотіли б включити необхідність проведення аерації ґрунту, на якому облаштовано газон. Проведення аерації дозволить забезпечити проникнення води в глибокі шари грунту і тим самим попередити її застій у вигляді калюж і корок льоду, що може привести до виникнення залисин на галявині. Виняток становлять лише газони на піщаній основі - вода в таких грунтах дренує самостійно.

Проводити аерацію краще в суху погоду. Для підвищення ефективності процедури при кожному проколі необхідно вилами піднімати дернину газону так, щоб він набував злегка «кострубатий» вигляд. Це дозволить забезпечити достатній доступ повітря до кореневої системи і дренаж.

Після завершення робіт з дренування грунту необхідно дати газону відпочити: в наступні 2-3 дні по нього бажано не ходити. Свій первісний вигляд він прийме після перших же дощів.

Шари рослинних залишків, перешкоджаючи достатньому провітрюванню  газону, провокують розвиток вогкості, внаслідок якої з'являються різні хвороби.

З метою підвищення родючості виснаженої за сезон землі, всю площу галявини можна вкрити на зиму шаром торфу, змішаного з сухим компостом.